hore

druhy dom

 

 

 

 

 

 

 

 

 


II. Dom


Miesto: Bratislava 4
Projekt: 2006
Realizácia: 2009

Autori:
Ing. arch. Igor Koválovský
Ing. arch. Ján Krchnavý

Autor fotografií:
Light4Space

Rodinný dom je situovaný v Bratislavskej svahovitej lokalite bývalých záhrad mimo centra mesta. Pozemok je pomocou terénnych úprav a formou oplotenia z pohľadového betónu zrovnaný do roviny. Koncept riešenia je založený na čo najefektívnejšom využitý pozemku a jeho daností, a súčasne požiadavke na čo najmenšiu mieru obmedziť pôsobenie objemu stavby na okolie. Dom je síce obkolesený stavbami bez architektonickej hodnoty ale jeho dizajn nie je v lokalite ojedinelý – nachádza sa tu viacero domov kvalitného súčasného architektonického výzoru.

Dvojposchodová hmota je zámerne posunutá do zadnej časti parcely – jednopodlažná časť postupne prechádza celou dĺžkou pozemku až dosiahne kontakt s ulicou. Takáto morfológia hmoty a použitie plochých striech dáva domu aj napriek svojej nie malej podlažnej ploche veľmi príjemnú mierku v kontexte ostatnej zástavby šikmých striech.

Dispozícia a tvaroslovie jasne sledujú funkčnosť a čistú estetiku, ktoré boli hlavnými atribútmi zadania stavebníka ktorý mal jasnú predstavu o svojom sídle, ktorú neúnavne presadzoval až do úplného dokončenia stavby/interiéru. Spodné podlažie je jasne delené na dennú a nočnú časť. Je tu situovaný otvorený obytný priestor včítane jedálenskej a kuchynskej časti. V ďalšej časti izby zo zázemím a technické vybavenie + garáž. Horné poschodie obsahuje do obytného priestoru otvorenú galériu a zázemie pána domu – rodičovskú spálňu s priestrannou kúpeľňou a šatníkom. Galéria obohacuje priestor obytného priestoru, ktorý tak plynie cez dve podlažia a ponúka priehľady a zážitky z atmosféry interiéru.

Materiálovo – technická stránka domu je na vysokej úrovni: konštrukcie z pohľadového betónu, okenné výplne veľkých formátov osadené priamo do betónových konštrukcii, strešné svetlíky, bezrámové zasklenia, vykonzolované schodiskové stupne, vykurovanie priestorov a chladenie stropov systémom tepelného čerpadla, bazén z vodonepriepustného pohľadového betónu, otvorený podlahový krb...